HK G3 piyade tüfeği, 7,62 mm çapında, tek tek ve seri ateş edebilen, barut gazının geri tepmesiyle çalışan bir muharebe silahıdır. 1950'lerde Alman silah üreticisi Heckler & Koch ile İspanyol devletine ait dizayn ve geliştirme ajansı CETME iş birliğiyle geliştirilmiştir. 1959 yılında Batı Almanya'nın standart piyade tüfeği olarak hizmete girmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde de uzun yıllar kullanılmıştır.

       HK G3 piyade tüfeği, StG-44 saldırı tüfeğinin geliştirilmesiyle ortaya çıkan Mauser Gerat prototip tüfeğinden türetilmiştir. Bu prototip tüfek, II. Dünya Savaşı'nın sonunda Wehrmacht tarafından daha ucuz ve hızlı üretilebilen bir tüfek olarak tasarlanmıştır. Ancak savaşın bitmesiyle bu tüfek kullanılamamıştır. Savaştan sonra İspanyollar bu tüfek üzerinden CETME modellerini geliştirmişlerdir. CETME modelleri, silindir geciktirmeli gaz kaçırma sistemiyle çalışan, 7,62 mm'lik NATO mermisi kullanan, 20 mermilik şarjörle beslenen tüfeklerdir. Batı Almanya, NATO üyesi olduğu için CETME modellerini kendi üretmek istemiş ve Heckler & Koch şirketini görevlendirmiştir. Şirket, CETME Modelo B üzerinde bazı değişiklikler yaparak HK G3 piyade tüfeğini ortaya çıkarmıştır.

       HK G3 piyade tüfeği, 4,25 kg ağırlığında, 1,025 m uzunluğunda, 450 mm namlu boyunda bir tüfektir. Merminin namlu ağzını terk hızı 862 m/sn olup etkili menzili 400 m, azami menzili 3200 m'dir. 100, 200, 300 ve 400 m'lik nişangah taksimatı bulunur. Tüfeğin gövdesine keskin nişancı dürbünü, pointer, bombaatar gibi aksesuarlar eklenebilir. Tüfek, manevra, çelik çekirdekli, izli, normal gibi farklı tipte mermiler atabilir. Tüfek, yarı otomatik ve seri ateşleme yapar, süngü desteği vardır ve değiştirilebilen şarjör sistemine sahiptir. Tüfek, askerler arasında genellikle ağır, hantal ve sık tutukluk yapan bir tüfek olarak bilinir.
HK G3 piyade tüfeği, 7,62 mm'lik mermisiyle yüksek tahrip gücüne sahiptir. Mermi, insan vücuduna ulaştıktan 18 cm sonra takla atmaya başlar. Bu da dokulara daha fazla hasar verir. Mermi, bir kemikle karşılaşması durumunda yön değiştirir ve çarptığı kemikten fırlayan parçalar da şarapnel etkisi yaratır. Mermi, kalp, karaciğer gibi organlara isabet etmese bile, oluşturduğu geçici boşlukla ölümcül sonuçlar doğurabilir.

       HK G3 piyade tüfeği, 60 yıldan fazla bir süredir dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaktadır. Türkiye, 1965 yılında lisans alarak Makine Kimya Endüstrisi tarafından tüfeğin üretimine başlamıştır. Türk ordusu, 1990'larda M16 piyade tüfeğine geçmeye başlamıştır. Ancak G3 tüfeği hâlâ bazı birliklerde kullanılmaktadır. Türkiye, G3 tüfeğinin yerine yüzde 100 yerli olarak geliştirdiği MPT-76 piyade tüfeğini üretmeye başlamıştır. MPT-76 piyade tüfeği, 5,56 mm'lik NATO mermisi kullanan, daha hafif, daha ergonomik ve daha modern bir tüfektir.

Uzunluk 1.025 mm
Yükseklik 220 mm
Genişlik 45 mm
Namlu Uzunluğu 48.8 cm
Ağırlık 4.5 kg
Fişek 7.62x51 mm
Yiv - Set 6 Sağa Döner
Tetik Tertibatı Tek Hareketli
Şarjör Kapasitesi 20lu
İlk Çıkış Hızı 800 m/sn
Etkili Menzil 400 metre
Kabze Polimer
Emniyet Sistemleri Mandal Emniyeti

#

#

TAG : HK G3