FAMAS F1 piyade tüfeği, Fransız yapımı bir muharebe silahıdır. FAMAS, F usil d' A ssaut de la M anufacture d' A rmes de S t-Etienne kelimelerinin kısaltılması ile oluşmuştur. FAMAS F1, 1979 yılında Fransız ordusunun standart piyade tüfeği olarak hizmete girmiştir. FAMAS F1, bullpup tasarıma sahiptir, yani şarjör boşluğu tetik mekanizmasının arkasındadır. Bu sayede namlu uzunluğu korunurken, silahın toplam uzunluğu kısaltılmıştır. FAMAS F1, 5.56 x 45 mm'lik NATO mermisi kullanır ve 25 mermilik şarjörlerle beslenir. FAMAS F1, yarı otomatik, seri ve üçlü atış modlarına sahiptir. Atış hızı 950 atış/dakika, etkili menzili 300 metredir. FAMAS F1, 3,61 kg ağırlığında, 757 mm uzunluğunda, 488 mm namlu boyundadır.

       FAMAS F1, II. Dünya Savaşı'nda Almanlar tarafından geliştirilen StG-44 saldırı tüfeğinin bir devamıdır. Savaştan sonra, Alman mühendisler İspanya'ya kaçmış ve CETME adlı bir silah tasarım ajansı kurmuşlardır. CETME, silindir geciktirmeli gaz kaçırma sistemiyle çalışan, 7,62 mm'lik NATO mermisi kullanan, 20 mermilik şarjörle beslenen bir piyade tüfeği geliştirmiştir. Bu tüfek, CETME Modelo B olarak adlandırılmıştır. 1950'lerde, NATO üyesi olan Fransa, CETME ile iş birliği yaparak kendi piyade tüfeğini üretmek istemiştir. Fransız silah üreticisi Heckler & Koch, CETME Modelo B üzerinde bazı değişiklikler yaparak FAMAS F1 piyade tüfeğini ortaya çıkarmıştır.

       FAMAS F1, Fransız ordusu tarafından 40 yıldan fazla bir süre kullanılmıştır. FAMAS F1, Cibuti, Gabon, Senegal, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere de ihraç edilmiştir. FAMAS F1, Fransız ordusunun katıldığı birçok çatışmada görev almıştır. FAMAS F1, yüksek atış hızı, kompakt tasarımı ve güvenilirliği ile tanınmıştır. FAMAS F1, aynı zamanda birçok aksesuar ile uyumludur. FAMAS F1, namlu ucuna bombaatar, gövdesine dürbün, lazer, gece görüşü gibi ekipmanlar takılabilir. FAMAS F1, yatarak atışa elveren iki ayağa da sahiptir.

       FAMAS F1, 1994 yılında daha gelişmiş bir model olan FAMAS G2 ile değiştirilmeye başlanmıştır. FAMAS G2, 30 mermilik şarjörler kullanır, atış hızı 1100 atış/dakikadır, etkili menzili 450 metredir. FAMAS G2, NATO STANAG şarjörleri ile uyumludur. FAMAS G2, Fransız Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılmıştır. FAMAS G2'nin commando, hafif makineli ve keskin nişancı gibi özel versiyonları da bulunmaktadır. FAMAS G2, FELEN adlı bir bilgisayar sistemi ile donatılmıştır. FELEN, atıcıya taktik bilgiler sağlar ve termal kamera ile gece ve gündüz atış imkânı sunar.

       FAMAS F1 piyade tüfeği, Fransız ordusunun bullpup silahı olarak tarihe geçmiştir. FAMAS F1, Fransız silah sanayisinin başarısını gösteren bir silahtır. FAMAS F1, modern savaş alanlarında kendini kanıtlamış bir silahtır.

Uzunluk 75.7 cm
Yükseklik -
Genişlik -
Namlu Uzunluğu 48.8 cm
Ağırlık 3.6 kg
Fişek 5.56x45 mm
Yiv - Set 6 Sağa Döner
Tetik Tertibatı Tek Hareketli
Şarjör Kapasitesi 30lu
İlk Çıkış Hızı 925 m/sn
Etkili Menzil 400 metre
Kabze Polimer
Emniyet Sistemleri Mandal Emniyeti

#

#

TAG : FAMAS F1